Na Brus Na Brus

Sawciu

Tor 600 mm w Pabianicach!

Tor 600 mm w Pabianicach!

Tor 600 mm w Pabianicach!

Opis: Dużym zaskoczeniem było dla mnie przypadkowe odkrycie toru 600mm w samym centrum Pabianic.
Krótka, wąskotorowa linia (ocalała w części do dzisiaj) wybiega zza okolicy budki energetycznej przy ulicy Wyszyńskiego 4. Tor ciągnie się do obrotnicy talerzowej, widocznej na zdjęciu, gdzie rozgałęzia się na trzy kierunki.
Budynek, przy którym mieści się krótka linia wąskotorowa nie jest zagospodarowany, stare mapy pokazują, iż mieściła się tutaj kiedyś wytwórnia meblarska. Po lewej stronie znajduje się obiekt dawnej szkoły (obecnie budynek mieszkalny), na wprost zaś zmieści się obecny Powiatowy Urząd Pracy. Po prawo stoi nieczynny budynek z neonem "USŁUGI" na dachu, zaś za plecami fotografującego jest siedmiopiętrowy wieżowiec.

Można przypuszczać, że raczej na pewno kolejka nie dysponowała własną lokomotywą. Podejrzewam, że były to raczej koleby przepychane ręcznie z placu gdzie stałem, wykonując fotografię, do wnętrza budynku.

Kto wie co jeszcze odkryjemy? Jak widać, zdarza się, że żyjemy nieświadomi tego, że setki razy przechodziliśmy metry od wąskiego, niezbadanego toru, który prawdopodobnie wkrótce zniknie - budynek jest w trakcie remontu a w tle widać palety z nową kostką brukową, która zapewne niedługo zastąpi szyny.
Autor zdjęcia: prof_klos
Słowa kluczowe: Pabianice, Wyszyńskiego, torowisko, obrotnica, 600
Pojazdy na zdjęciu: (brak oznaczonych pojazdów)
Kategoria: "archeo"
Data: 25.04.2014 16:50
Wyświetleń: 2596
Data wykonania zdjęcia: 25 kwietnia 2014
Rozmiar pliku: 384.4 KB