Nauka Jazdy Nauka Jazdy

BartStep

To se nevrati ?

To se nevrati ?

To se nevrati ?

Opis: Na początek krót5ki rys historyczny:
1 maja 1988 roku ówczesny PKM Sieradz uruchomił linię ?B? łączącą Zduńską Wolę i Łask ( oznaczenie ?A? nosiła kursująca już wówczas od kilku lat linia Sieradz-Zduńska Wola). Obsługiwana ona była przez oddziały tego przedsiębiorstwa ze Zduńskiej Woli i Łasku (po jednym autobusie każdy). Linia cieszyła się sporą popularnością, toteż na początku lat 90. MPK Zduńska Wola (powstałe po podziale PKM-u) uruchomiło nawet wspomagającą linię pospieszną ?P?, która jednak dość szybko zakończyła działalność. Tym czasem linia ?B? funkcjonowała bez większych trudności przez kolejne kilka lat. Sytuacja zmieniła się pod koniec lat 90. Szukający sposobów na dodatkowy zarobek i rozwój PKS Łask postanowił wejść na rynek połaczeń ze Zduńską Wolę. W tym celu utworzona została konkurencyjna wobec miejskiej, komercyjna linia ?S? kursująca po niemal identycznej trasie co linia ?B?. Dodatkowo PKS-owa linia funkcjonowała w sposób znany z busiarstwa, czyli rozkład ułożony w taki sposób aby podbierać pasażerów. Do tego PKS był tańszy (chociaż początkowo nie stosował ulg ustawowych).

W efekcie linia ?B? zaczęła podupadać. Z obsługi wycofało się MPK Zduńska Wola, obsługę w całości przejął łaski ZKM. Początkowo utrzymane zostało całodzienne kursowanie między 5 a 23. Jednak dość szybko rozpoczął się proces ograniczania. Początkowo ograniczone zostało kursowanie w niedziele i soboty a następnie także w dni powszednie. W końcowym okresie kursowania realizowane były zaledwie 4 kursy w dni powszednie. Ostatecznie w 2012 roku ZKM Łask wycofało się z obsługi połączeń do Zduńskiej Woli oddając cały rynek PKS Zduńska Wola. Niestety nieumiejętne zarządzanie PKS-em przez obecnego prezesa i brak pomysłu oraz inwestycji sprawiło, że ta onegdaj ?kura znosząca złote jajka? jaką była linia ?S? zaczęła generować straty. Stopniowo ograniczano na niej ilość kursów. Ostatecznie zawieszona została 18 kwietnia 2020 roku. Bez wątpienia przyczyniła się też do tego epidemia chińskiej zarazy. Niespełna miesiąc później PKS zawiesił działalność i stało się jasne że linia do Łasku już nie wróci.

W tej sytuacji samorządowcy ze Zduńskiej Woli i Łasku ustalili, że linia ?B? od 15 czerwca 2020 ponownie wyjedzie na dawną trasę (w ostatnim czasie kursowała na odcinku Łask-Kopyść). Linia została wznowiona próbnie na 2 tygodnie. Kursowanie rozpoczęła 15 czerwca. W całości jest finansowana przez Urząd Miasta i Gminy Łask, realizowanych jest 6 par kursów tylko w dni powszednie, natomiast w niedziele linia kursuje tylko na trasie Łask ? Orchów. Dalsze losy połączenia zależą od frekwencji i oczywiście współfinansowania przez Miasto Zduńska Wola i Gminę Zduńska Wola.

15.06.2020 Zduńska Wola, ul. Łaska. Mercedes łaskiego ZKM wykonuje kurs linii ?B? Łask Jodłowa-Zduńska Wola Sieradzka. W zależności od kursu autobusy zaczynają trasę, albo we Wronowicach, albo na ulicy Jodłowej.
Autor zdjęcia: Grzesiek
Słowa kluczowe: Łaska, linia B, ELA 56X9
Pojazdy na zdjęciu: Mercedes Sprinter, Automet Cityliner , Automet Cityliner > Mercedes-Benz 516 BlueTEC / Automet Cityliner 906CA50C
Kategoria: ZKM Łask
Data: 15.06.2020 22:40
Wyświetleń: 1921
Data wykonania zdjęcia: 15 czerwca 2020
Rozmiar pliku: 450.2 KB

EXIF:

Model: NIKON D3300
Producent: NIKON CORPORATION
Długość ogniskowej (dla klatki 35mm): 72mm
Długość ogniskowej: 48mm
Wartość przysłony: f/7.1
Czas ekspozycji: 1/400 sek.
Tryb naświetlania: Ręczny
Data utworzenia: 15.06.2020 14:24:08