Rano na DTC Rano na DTC

Piter_P19

Zajezdnia

Zajezdnia

Zajezdnia

Opis: 26.04.2019 Zduńska Wola, ul. Piwna.
Tak prezentuje się obecnie zduńskowolska ?zajezdnia? spółki PKS Zduńska Wola.
Dawniej baza przewoźnika była dość dużym obiektem zlokalizowanym w kwartale Łaska-Piwna-Cicha-cmentarz katolicki. Zajezdnia posiadała poza parkingiem obiekty biurowe i socjalne, własną stację paliw oraz duży i dobrze wyposażony warsztat, w którego skład wchodziła też Okręgowa Stacja Kontroli Pojazdów. Spółka posiadała (posiada) też drugą mniejszą działkę przy ulicy Cichej, którą dawniej zajmowała ?towarówka? a ostatnio znajdował się tam parking. Do spółki należał też oczywiście dworzec zlokalizowany w centrum miasta. Tuż przed prywatyzacją organ założycielski przeprowadził zmiany organizacyjne w PKS-ie. Wówczas w struktury zduńskowolskiego przewoźnika włączony został PKS Łask, który także posiadał dworzec zlokalizowany centrum Łasku, a także dość sporą zajezdnię.
Niestety spółka zamiast koncentrować się na swojej podstawowej działalności i ją rozwijać, zaczęła wzorem innych PKS-ów bawić się w developerkę. Trzeba bowiem tutaj wspomnieć, że nie tylko dworzec autobusowy w Zduńskiej Woli ma atrakcyjne położenie w centrum miasta. Sama zajezdnia też posiadała doskonałą lokalizację w centrum.
W 2015 roku zarząd przedsiębiorstwa zdecydował o sprzedaży ok. połowy zajezdni inwestorowi z Gdyni, specjalizującemu się w budowie centrów handlowych. Utracono wówczas nie tylko teren, ale też likwidacji musiała ulec stacja paliw oraz znaczna część warsztatów (poza OSKP). Sama zajezdnia przycupnęła wówczas na ograniczonym terenie, który nie został wówczas sprzedany. Zorganizowano tam dość skromne zaplecze administracyjno-socjalne i dość prymitywne zaplecze warsztatowe. Także dla autobusów nie było tam za wiele miejsca, gdyż w porywach na placu mogło stacjonować nie więcej niż 12-15 pojazdów. W efekcie doszło do zmian w obsłudze tegoż taboru w konsekwencji część wyjazdów na trasę odbywało się z...zajezdni w Łasku, skąd pojazdy na pusto jechały do Zduńskiej Woli. Oczywiście spowodowało to wzrost kosztów. Doszło też do kuriozalnej sytuacji, że spółka, która wcześniej świadczyła usługi serwisowe sama w przypadku niektórych napraw musiała zacząć korzystać z usług warsztatu przy MPK Zduńska Wola.
Jednocześnie spółka utraciła znaczną część dochodów z działalności poza przewozowej ? stacji paliw, warsztatu i parkingu. Dodatkowo dziwnym zrządzeniem okazało się, że dworzec PKS, nie należy jednak do PKS-u a do miasta. Warto też dodać, że pieniądze wówczas zarobione przez PKS jakoś nie znalazły odzwierciedlenia, chociażby w nowym taborze. Ze środków tych zakupiono aż...jeden używany autobus Mercedes.
Myliłby się jednak ten, kto myślałby, że to koniec developerki w PKS Zduńska Wola, nic bardziej mylnego. To nic że siatka połączeń się kurczyła, że weszła konkurencja na jedną z głównych tras przewoźnika, a na drugiej swoją pozycję zaczęła odbudowywać kolej. Ważniejsze stały się grunty.

W 2017 roku sprzedany został, straszący dworzec w Łasku. Na jego miejscu powstał sklep branży budowlanej. Jednak i to nie był koniec działalności developerskiej w tej spółce. W 2018 roku zdecydowano się na sprzedaż tej samej co poprzednio spółce z Gdyni pozostałej części zajezdni. Dziś w tym miejscu dobiega już końca budowa stanu surowego drugiej części galerii handlowej. A PKS? - mógłby ktoś zapytać. A PKS to obecnie (jeszcze) OSKP i ?zajezdnia? widoczna na zdjęciu.
W międzyczasie oczywiście po raz kolejny znacznie ograniczono siatkę połączeń, oddając niemal w całości busiarskiej konkurencji resztę rynku na trasie do Szadku i Poddębic.

Ach bym zapomniał, jest w tym też pozytyw. Tym razem za zarobione pieniądze PKS zakupił...aż dwa używane autobusy. Tym razem do firmy trafiły wysokopokładowe pojazdy marki Irizar z Hiszpanii, jak widać jest progres ;)
Autor zdjęcia: Grzesiek
Słowa kluczowe: EZD 68TJ, zajezdnia, Piwna
Pojazdy na zdjęciu: Mercedes O303
Kategoria: PKS Zduńska Wola
Data: 27.04.2019 23:17
Wyświetleń: 2791
Data wykonania zdjęcia: 26 kwietnia 2019
Rozmiar pliku: 423.3 KB

EXIF:

Model: NIKON D3300
Producent: NIKON CORPORATION
Długość ogniskowej (dla klatki 35mm): 48mm
Długość ogniskowej: 32mm
Wartość przysłony: f/7.1
Czas ekspozycji: 1/320 sek.
Tryb naświetlania: Ręczny
Data utworzenia: 26.04.2019 18:23:18