506 506

Bruner

Gdzie będzie jeszcze taki tramwaj, no gdzie?

Gdzie będzie jeszcze taki tramwaj, no gdzie?

Gdzie będzie jeszcze taki tramwaj, no gdzie?

Opis: To była długa znajomość.
Zaczęła się niewinnie, wiedziona palcem na mapie. Intrygująco odległy punkt połączony z Łodzią nitką linii tramwajowej - Ozorków. Musiałem go poznać.
Podebrałem drobne z zakupów, kupiłem bilet i wyruszyłem na swoje pierwsze tramwajowe wagary. Tak daleko.
W odróżnieniu od linii "43", gdzie czuć było wiejską, sielską wąskotorówkę na każdym calu przemierzonego szlaku, tutaj, na linii "46" wiedziałem, że jadę naprawdę daleko.

Uderzyły mnie bezkresne pola, cięte przez kilka minut rytmicznym stukotem szyn, gęste lasy i prozaiczny zajazd w Emilii. Tramwaj jechał, jechał i jechał. Końca nie widać. Tu ktoś wsiądzie, tam ktoś wysiądzie. Mijają kwadranse, mijają kolejne wsie. W końcu jest. Ozorków. Urocze miasteczko, które ma to, czego brak wszystkim innym swego pokroju. Tramwaj.
To jest coś tak skrajnie niesamowitego, że kto tego nie przeżył ten pierwszy raz, jak ja, na początku XXI wieku, ten już nigdy nie pozna magii tramwaju zamiejskiego.
Tak skrajnie zamiejskiego, jak skrajnie absurdalna była trasa "46" liczona w wielu, wielu, wielu kwadransach drogi, kilometrów, przystanków.

I nigdy nie zapomnę sielskich chwil spędzonych nocą w lesie pod Emilią, gdy ciszę rozciął szmer jadącego, jakby nigdy nic, tramwaju.

Atom tego wspomnienia zachowuję na powyższej fotografii, na którą zmarnowałem jedną klatkę kliszy zaaplikowanej w poczciwego Zenita.
I chociaż wszyscy mówią "do widzenia, 46", ja mam chęć zawołać: "hej, do zobaczenia!".
Autor zdjęcia: prof_klos
Słowa kluczowe: Lućmierz, linia 46
Pojazdy na zdjęciu: Düwag M6S
Kategoria: MPK-Łódź
Data: 01.02.2018 20:15
Wyświetleń: 1480
Data wykonania zdjęcia: 10 października 2012
Rozmiar pliku: 274.0 KB

EXIF:

Model: SP-1500
Producent: FUJI PHOTO FILM CO., LTD.
Data utworzenia: : : : :