3089 (81/1) 3089 (81/1)

Boombel_alex

Podstacja Trakcyjna "Lublinek"

Podstacja Trakcyjna

Podstacja Trakcyjna "Lublinek"

Opis: Stacja Lublinek istnieje od 1941 roku.
Ułożona pomiędzy Łodzią, chociaż już na jej terenie, a Pabianicami stacja zawiera dwa tory dodatkowe i cztery tory główne dodatkowe. Jeden, skrajnie zachodni tor dodatkowy został zlikwidowany. Stacja posiada dwie nastawnie. Z Lublinka wybiegały trzy bocznice:
pierwsza do okazałej, wysokiej, metalowej rampy służącej do rozładunku wagonów z kruszywem;
druga do zakładu ceramiki budowlane i fabryki prefabrykatówj w Smulsku (zlikwidowana);
trzecia do podstacji trakcyjnej "Lublinek" (nieczynna).

Sama podstacja zbudowana jest z żelbetu, a po jej skraju przebiega nitka torów, nad którymi wisi ruszt suwnicy, którą możliwe było transportowanie cięższych elementów wyposażenia podstacji. Bocznica do podstacji liczy nieco ponad trzysta metrów długości. Swój początek bierze przy zabudowaniach dworcowych, przecina w bruku biegnąc niewielkim nasypem ulicę Ikara, a następnie wbiega przez bramę na teren podstacji. Wyjazd od drugiej strony został zabudowany płotem, chociaż tor przebiega jeszcze kawałek dalej pod asfaltem ulicy Ikara i kończy się na nasypie metalowym kozłem oporowym.
Co ciekawe - przez szereg lat, a jeszcze przynajmniej w 2007 roku - na terenie podstacji "Lublinek" stał pojedynczy wagon towarowy - platforma barwy żółtej.
Ciężko powiedzieć co się z nim stało - czy został pocięty na miejscu na złom? A może wyciągnięto go po torach i wyprawiono w podróż?
Autor zdjęcia: prof_klos
Słowa kluczowe: Łódź, Lublinek, bocznica, podstacja
Pojazdy na zdjęciu: (brak oznaczonych pojazdów)
Kategoria: kolej
Data: 24.05.2017 12:31
Wyświetleń: 2221
Data wykonania zdjęcia: 26 kwietnia 2015
Rozmiar pliku: 459.0 KB