Bilet Autobusowy PKS Bilet Autobusowy PKS

lukas.j

Dworzec kolejowy w mieście-ogrodzie Kolumnie-Lesie

Dworzec kolejowy w mieście-ogrodzie Kolumnie-Lesie

Dworzec kolejowy w mieście-ogrodzie Kolumnie-Lesie

Opis: Kolej w Łasku-Kolumnie pojawiła się przeszło 120 lat temu, dokładnie 15 listopada 1902 roku, kiedy przez to przyszłe letnisko przeprowadzono szerokotorową, carską Kolej Warszawsko-Kaliską. Pierwotnie był jeden tor szeroki rozstawu 1520 mm, rok później miejscami dobudowano drugi. W latach 20. niejaki Janusz Szweycer stworzył miasto-ogród, Kolumnę-Las, gdzie zaczęli zjeżdżać łódzcy fabrykanci. Kolej zyskała na znaczeniu. Za okupacji niemieckiej miejsce to nosiło nazwę Waldhorst.
Budynek dworca, który znamy z dnia dzisiejszego pochodzi z początku lat 30. Wcześniej stanowił go niewielki, drewniany budynek na planie kwadratu. Znajdowała się tam poczekalnia i prawdopodobnie kasa biletowa.
Punkt w Kolumnie w kolejowym znaczeniu bardzo długo, bo aż do czasu modernizacji linii kolejowej w latach 2019/2020 był posterunkiem odstępowym. Z tego też powodu w dworzec był obsadzony przez dyżurnego ruchu, zaś przy peronach znajdowały się semafory. Dyżurujący tutaj kolejarz pilnował, aby pociągi zachowywały między sobą odpowiednie odstępy - przykładowo mógł wypuścić kolejny skład z Kolumny w kierunku Łasku dopiero, gdy poprzedni osiągnął łaską stację, o czym dyżurny powiadamiany był telefonicznie. W obowiązkach dyżurnego była także obsługa pobliskiej rogatki przejazdowej. Kasa biletowa oraz poczekalnia zostały zamknięte około 2015 roku.
W pomieszczeniu kasowym można było oczekiwać godziny odjazdu pociągu siedząc na drewnianej ławie, bilet natomiast kupowaliśmy w zakratowanym okienku. Zwyczajowo wnętrze ogrzewane było piecem kaflowym.
Postępująca automatyzacja kolei sprawiła, że po 2020 roku budynek dworca stał się niepotrzebny. Wyburzono towarzyszące mu szalety, wyprowadzono ostatnich lokatorów z piętra. Budynek pozostawiony sam sobie, bez ogrzewania w zimie i bez przewiewu w lecie popada w niełaskę.

Wielka to szkoda, gdyż miejsce to, jak drzewiej każdy dworzec kolejowy, było zarazem pierwszym jak i ostatnim, z którym styczność mieli pensjonariusze, koloniści i wczasowicze. Perony stacji kolejowej w Kolumnie nie jedną scenę widziały - romantyczne pożegnania, powitania, rozstania i oczekiwania. Mury te przesiąknięte są śmiechem i łzami. Romantyzm kolei umrze wraz z likwidacją tego ładnego, skromnego, niewielkiego budynku, na którego murach ktoś kiedyś napisał:
"Zawsze przychodzę tutaj by oglądać zachody słońca".

Dla tego miejsca słońce już chyba zaszło.
Autor zdjęcia: prof_klos
Słowa kluczowe: Łask, Kolumna, dworzec, D29-14, SRJP200, Torowa
Pojazdy na zdjęciu: (brak oznaczonych pojazdów)
Kategoria: kolej
Data: 01.09.2023 21:18
Wyświetleń: 815
Data wykonania zdjęcia: 29 stycznia 2023
Rozmiar pliku: 349.3 KB

EXIF:

Model: DSC-HX100V
Producent: SONY
Długość ogniskowej: 4.8mm
Wartość przysłony: f/2.8
Czas ekspozycji: 1/640 sek.
Tryb naświetlania: Tryb pejzaży
Data utworzenia: 29.01.2023 11:14:46