Wszystkie busiki kulają się objazdem :) Wszystkie busiki kulają się objazdem :)

MKazik

Gmina na swoim

Gmina na swoim

Gmina na swoim

Opis: 23.09.2019 Sieradz ul. Armii Krajowej, jeden z najnowszych nabytków PKS Sieradz na kursie gminnej linii 101.
Z dniem 1 sierpnia br. przestało obowiązywać porozumienie władz Miasta Sieradz z gminą wiejską Sieradz dotyczące organizacji transportu lokalnego.
W konsekwencji miejskie linie 1, 3 i 4 przestały wyjeżdżać poza granice miasta. Z kolei gmina wiejska uruchomiła w zamian własny system komunikacji łączący podsieradzkie miejscowości z Sieradzem. System gminny składa się z trzech linii:

101 Wojska Polskiego - Kłocko/Jeziory
102 Sieradz Wojska Polskiego-Stoczki
103 Charłupia Mała ? Chojne/Bobrowniki

Dalsze reperkusje związane z wypowiedzeniem umowy nastąpiły z dniem 1 września, kiedy to nie wyjechały na trasę autobusy szkolnej linii 10 Sieradz - Rzechta.
Cała sytuacja jest pokłosiem konfliktu wywołanego przez wójta Gminy Sieradz już kilka lat wcześniej. Jak zawsze gdy nie wiadomo o co chodzi, to chodzi wiadomo o co, a mówiąc prostymi słowy wójt po prostu nie chciał płacić więcej, ba najchętniej wolałby nie płacić w ogóle za transport publiczny.
Co ważne, stawki dla gminy nie były waloryzowane od 2013 roku, więc w tym przypadku wydaje się, że próba ich podniesienia była jak najbardziej zasadna. Tym bardziej że ostateczna propozycja władz MPK była dla gminy korzystna.
Niestety na całym zamieszaniu stracili pasażerowie. Przed zmianą na terenie całej gminy wiejskiej obowiązywały bilety międzystrefowe w cenie 3,20 zł (tzw. Bilet podmiejski). Po zmianie przewoźnika Rada Gminy podzieliła ją na dwie strefy. W strefie I bilet kosztuje 3,60 zł ( to tyle ile w MPK kosztuje bilet z miasta do miasta). W strefie II za bilet komunikacji gminnej należy zapłacić 4,20 zł.
W nowym systemie stracili też podróżni korzystający z ulg na podstawie prawa lokalnego. W systemie gminnym taki wachlarz ulg niemal nie istnieje. Niektórzy dotychczas uprawnieni do bezpłatnych i ulgowych przejazdów co prawda nadal z nich skorzystają, ale już na podstawie ulg ustawowych co w niektórych przypadkach zmniejszy wymiar ulgi.

Co dalej? Wydaje się że Miasto Sieradz i MPK nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa. Trzeba pamiętać, że na terenie gminy wiejskiej ciągle zatrzymuje się, na trzech przystankach międzymiastowa linia Z Sieradz ? Zduńska Wola. Jeżeli doszłoby do usunięcia tych postoi, będzie to bardzo dotkliwe dla mieszkańców wschodniej części Gminy Sieradz, którzy dość licznie korzystają z niej dojeżdżając głównie do Zduńskiej Woli.
Autor zdjęcia: Grzesiek
Słowa kluczowe: PKS Sieradz, linia 101, ESI 58476, Sieradz
Pojazdy na zdjęciu: Mercedes Sprinter, Koch Sprinter Niederflur > Mercedes-Benz 616 CDI / Koch Sprinter Niederflur
Kategoria: autobusy i tramwaje
Data: 23.09.2019 22:18
Wyświetleń: 2197
Data wykonania zdjęcia: 23 września 2019
Rozmiar pliku: 470.3 KB

EXIF:

Model: NIKON D3300
Producent: NIKON CORPORATION
Długość ogniskowej (dla klatki 35mm): 82mm
Długość ogniskowej: 55mm
Wartość przysłony: f/7.1
Czas ekspozycji: 1/400 sek.
Tryb naświetlania: Ręczny
Data utworzenia: 23.09.2019 10:10:53