Dworzec PKP Dworzec PKP

szauter

W krzakach

W krzakach

W krzakach

Opis: Pabianicka stacja kolejowa posiada kilka bocznic - wszystkie są jednak przyległe do samej stacji, a wiele z nich odcięto i usunięto wraz z remontem linii kolejowej numer 14.
Jednym z ciekawszych i mało znanych torów bocznych jest krótki, około stumetrowy odcinek biegnący do niewielkiej rampy, skąd przeładowywano towary za pomocą specjalnej suwnicy na... wózki wąskotorowe rozstawu 600 mm. Tor wąski jak i normalny zostały zachowane do dzisiaj. Cała instalacja jest w miarę młoda, ponieważ pobudowano ją w latach 90., szybko jednak zaprzestano jej użytkowania i tor prowadzący do rampy sukcesywnie zarastał.
Jego nieformalną rolą stało się jednak przyjmowanie uszkodzonych wagonów przy częstych, masowych rozładunkach na placu ładunkowym. Przez długi czas stacjonowały tutaj także wagony socjalne robotników wykonujących prace przy LK14.

Sam wagon to typowa węglarka typu 408W (seria eaos). Pierwsza partia wagonów produkowana była w zielonogórskim Zastalu w latach 1979-1982. Wagon ma długość 14 metrów, waży 20 ton i może być ciągnięty z prędkością do 100 km/h.

Tor ciekawy, a jego wartość podbija to, że sporadycznie wpychane są tutaj rozmaite, zepsute wagony, co w gęstej latem roślinności prezentuje się wyjątkowo "klimatycznie".
Autor zdjęcia: prof_klos
Słowa kluczowe: Pabianice, bocznica, SRJP200, D29-14
Pojazdy na zdjęciu: inny pojazd
Kategoria: kolej
Data: 14.02.2021 23:22
Wyświetleń: 598
Data wykonania zdjęcia: 30 kwietnia 2015
Rozmiar pliku: 744.2 KB